Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Barsak Ameliyatından (Kolorektal cerrahi) Sonra Evde Ne Yapılmalı?

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Barsak Ameliyatından (Kolorektal cerrahi) Sonra Evde Ne Yapılmalı?
Barsak Ameliyatından (Kolorektal cerrahi) Sonra Evde Ne Yapılmalı?

Barsak Ameliyatından (Kolorektal cerrahi) Sonra Evde Ne Yapılmalı?

  1. Ne zaman banyo yapabilirim?

Taburcu olduktan bir gün sonra pansumanınızı çıkarın ve duş alın. Yaranızın ıslanmasında sakınca yoktur. Yaranızı korumak için çaba harcamayın. Yaranızı sabun veya şampuan köpüğü değmesinde sakınca olmaz. Ancak keselenmenizi istemiyoruz.

  1. Ne yemeliyim?

Çiğ sebze ve meyveden 2 hafta kadar uzak durum.  Bu yiyecejklerin sindirimi zordur. Pişmiş sebze ve meyveleri yemenizde sıkıntı yok. Yağsız olmalı ancak ağız tadınıza göre tuz atabilirsiniz. 2 hafta sonra normal beslenebilirsiniz. Öğünleriniz az ama sık olmalıdır. Bir öğünde çok miktarda yemek tüketmeniz sizi rahatsız edebilir. Aşırı baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durun. Asitli içecekler yerine su tüketin. Günlük su miktarı sekiz bardak kadar olmasına özen gösterin.

  1. Hareket edebilir miyim?

Ameliyat sonrası evinizde kendi ihtiyaçlarınızı karşılamada sıkıntı olmaz. Günlük kısa yürüyüşler size iyi gelebilir. Ağır egzersiz ve ani hareketlerden kaçınmanızı öneririz.

  1. Ne zaman kontrole geleyim?

Doktorunuzun belirttiği tarihte gelmeniz gerekir. Genellikle ameliyat sonrası 10-15. günler arası kontrole çağırırız.

  1. Ne zaman onkolojiye gitmeliyim?

Ameliyat eden doktorunuz onay verildikten sonra gidebilirsiniz. Bu yaranızın iyileşme hızına bağlıdır. Yaranızda akıntı ve iyileşme problemi varsa bu süre uzayabilir.

  1. Stoma açıldıktan sonra (Barsak dışarı alından sonra) makattan akıntı olabilir mi?

Evet, bu normal bir şeydir. Bazen kakanız gelebilir. Bazen gaz çıkarabilirsiniz veya sümüksü alıntı olabilir. Bağırsağınız içeri alınana kadar haftada 1 veya 2 defa lavman yapabilirsiniz. Bu makat bölgesinin fonksiyonunu korumaya yardımcı olur. Makat egzersizleri öneririz.

  1. Ne zaman hastaneye acil gitmeliyim?

Şiddetli karın ağrısı, aşırı bulantı kusma, ateş, yara yerinden pis kokulu akıntı veya gıda artıkları gelirse doktorunuza başvurun. Dikişlerinizde açılma olması, karın içi organların görülmesi önemlidir. Karnınızı temiz bir bezle kapatarak acil servise başvurunuz.

Bu durumlar acildir. En yakın sağlık kurumunu başvurun.

İyileşme esnasında ağrılarınız olabilir. Yara yerinden şeffaf akıntı olabilir. Gazlı bez ile pansuman yapabilirsiniz.